Posted on: July 22, 2020 Posted by: adooshka Comments: 2

Ani nieodpowiednia fryzura, ani niewłaściwy strój, ani brudne buty nie są w stanie popsuć wyglądu zewnętrznego człowieka tak mocno jak chore zęby. Niestety wiedza naukowa jak właściwie dbać o zdrowie jamy ustnej nadal jest dosyć ograniczona. Np. nie wiadomo jaką szczoteczkę wybrać: manualną, obrotową, soniczną, ultradźwiękową. Jeszcze trudniejszy wybór dotyczy pasty do zębów. Możemy się zdecydować na pastę antybakteryjną, przeciw próchniczą, przeciw powstawaniu kamienia, na nadwrażliwość, wybielającą, usuwającą przebarwienia, naturalną. Z fluorem czy też bez. Kolejny produkt – płyn do płukania jamy ustnej. Z alkoholem czy bez? Jak stosować? Przed szczotkowaniem zębów, po szczotkowaniu lub po każdym posiłku. Na koniec jeszcze pozostaje kwestia irygatora oraz nici dentystycznej. W tym przypadku raczej opinie są zgodne. Przy równych zębach wystarczy irygator. Na stłoczone zęby zadziała wyłącznie nić dentystyczna.

Niestety do pewnego momentu nie mamy wpływu na zdrowie naszych zębów. Musimy liczyć na dobre geny oraz pomoc rodziców, którzy po pierwsze zadbają o zdrowie zębów mlecznych a po drugie, w przypadku stwierdzenia wady zgryzu, dopilnują, aby dziecko stosowało się do zaleceń. Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych jest mało komfortowe, bardziej skomplikowane oraz zdecydowanie za drogie.

Podobnie jak lekarze innych specjalizacji, stomatolodzy popełniają błędy. Jeden z najbardziej uciążliwych dla pacjenta to próchnica wtórna. Powstaje w wyniku błędu podczas zakładania wypełnienia (plomby) w ubytku. Jeżeli błąd został wykryty za późno (na podstawie RTG) to pacjentowi pozostaje dwie możliwości: 1- długotrwałe, bolesne, kosztowne leczenie kanałowe bez żadnych gwarancji na wyleczenie; 2 – usunięcie zęba.

Na koniec kilka sprawdzonych rad, które pozwolą zachować zdrowy uśmiech jak najdłużej:

  • znalezienie dobrego stomatologa/ortodonty
  • znalezienie dobrej higienistki stomatologicznej (najlepiej wykonać procedurę profesjonalnego czyszczenia zębów przed co rocznym przeglądem stomatologicznym)
  • dokładne mycie zębów (ok. 2-3 min.) co najmniej raz dziennie (najlepiej wieczorem, przed pójściem spać)
  • stosowanie nici dentystycznej w przypadku stłoczonych zębów
  • picie czystej wody, jednocześnie ograniczając picie herbaty (szczególnie Lipton), kawy, coli, wina
  • ograniczenie spożycia żywności zawierającej barwniki, konserwanty itd.
  • umiarkowane spożycie ciemnych owoców i warzyw (truskawki, maliny, jagody, wiśnie, winogrona, buraczki, pomidory)
  • codzienne dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin oraz minerałów

2 People reacted on this

    1. W temacie wybielania zębów na pewno zasięgnęłabym opinii dentysty. Niestety, pasty wybielające, w mojej opinii, ani nie są do końca bezpieczne, ani skuteczne. Z pewnością odradzam tego typu proszek Coco glam Ten produkt to zwykły fake.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.