Posted on: August 31, 2022 Posted by: adooshka Comments: 0

Im świat dookoła staje się bardziej złożony tym większym wyzwaniem staje się utrzymanie zdrowia mentalnego w normie. O ile zalecenia co do zdrowia fizycznego są znane od lat (dieta, aktywność fizyczna, spacery na świeżym powietrzu, sen) o tyle na “rozterki wewnętrzne” nie ma prostych, sformalizowanych rozwiązań. Z tego powodu obserwujemy wysyp “ekspertów” odpowiadających na pytania jak żyć, ile należy zarabiać, jak należy wyglądać itd. Słuchając tych wypowiedzi można odnieść wrażenie, że w Polsce powinni mieszkać jedynie piękni, zdrowi milionerzy a ten kto np. rzetelnie wykonuje obowiązki zawodowe zarabiając przy tym średnią krajową jest kompletnym nieudacznikiem. W dodatku nieustanne straszenie inflacją, covidem, wojną, brakiem jedzenia w sklepach powoduje, że coraz większa liczba osób czuje się zagubiona i myśli nie o tym jak żyć tylko jak przetrwać “trudne czasy”.

Częściej słyszę pojedyncze głosy, że w tym kraju nie da się już normalnie żyć. A przecież to nie kraj jest winien tylko ludzie. Jeżeli nadal będzie więcej osób pasywnych, myślących wyłącznie o tym jak przetrwać a nie jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym to niestety sytuacja będzie się tylko pogarszać. Pandemia sprawiła, że społeczeństwo podzieliło się jeszcze bardziej. Wiele osób już nie chce uczestniczyć w życiu społecznym nawet poprzez przyjście do biura tylko woli spędzać czas w jak najwęższym gronie najbliższych lub samotnie. Z jednej strony unikamy w ten sposób sytuacji potencjalnie konfliktowych/nieprzyjemnych, a z drugiej kompletnie tracimy kontakt z rzeczywistością. Nie rozwijamy umiejętności właściwej komunikacji z innymi co zdecydowanie nie działa korzystnie na zdrowie mentalne.

Jednym ze sposobów zachowania dobrego zdrowia mentalnego, który mi pomaga to odkrywanie czegoś nowego (przeczytanie nowej książki, odwiedzenie nowego miejsca, poznanie nowej osoby, nauka języka obcego itd.). To sprzyja rozwojowi osobistemu i ułatwia komunikację z innymi, ponieważ osoba, która jest otwarta na świat zawsze ma ciekawe historie do opowiedzenia. Ogromnie się cieszę kiedy spotykam takie osoby. Wtedy życie na ziemi wydaje się rajem, ponieważ można go spędzać w gronie tak bardzo inspirujących osobistości :).

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.