Posted on: April 15, 2021 Posted by: adooshka Comments: 0

Sharon i Gordon Bower, w swojej książce Asserting Yourself prezentują niezwykłą technikę radzenia sobie z większością konfliktów interpersonalnych – od problemów z mechanikiem samochodowym, który chce z ciebie “zedrzeć”, do partnera, który krytykuje cię w obecności innych osób. Technika ta nosi nazwę “Scenariusz DESC” (Describe – Opisz, Express – Wyraź, Specify – Ukonkretnij, Consequences – Skutki)

Opisz konkretnie i obiektywnie zachowanie, które ci się nie podoba:

“Powiedział pan, że naprawa samochodu będzie kosztowała 35 $ a teraz każe mi pan zapłacić 110 $”.

“Trzy razy spotykaliśmy się ostatnio z różnymi ludźmi za każdym razem skrytykowałeś mnie w ich obecności”.

Wyraź co czujesz i myślisz na temat tego zachowania:

“Irytuje mnie to, ponieważ uważam, że pan powinien naliczyć kwotę do zapłaty dokładnie taką na którą się umówiliśmy”. (do mechanika)

“Czuję się upokorzona i dotknięta”. (do męża)

Ukonkretnij jakie są twoje oczekiwania co do właściwego zachowania:

“Proszę dostosować swoje żądania do pierwotnej wyceny, chyba, że jest pan w stanie jasno uzasadnić podwyższenie opłaty”.

“Proszę przestań mnie krytykować, ponieważ będę musiała zwrócić ci uwagę”.

Skutki – informacja o nagrodzie bądź karze za (nie)właściwe zachowanie:

“Jeśli zostanie naliczona właściwa kwota będę polecać ten warsztat znajomym ze względu na dobrą obsługę klienta. W innym przypadku będę musiała uprzedzić znajomych, aby nie dali się oszukać”.

“Jeśli przestaniesz mnie krytykować, będę o wiele lepiej się czuła. W przeciwnym razie będę musiała zachować się dokładnie w ten sam sposób, abyś zrozumiał jak bardzo jest to nieprzyjemne”.

Najlepszym sposobem na to, żeby te scenariusze rzeczywiście podziałały, jest napisać je sobie zawczasu i przećwiczyć przed lustrem bądź nagrać wideo. Po kilku razach będziesz w stanie na miejscu wymyśleć scenariusz i skutecznie go zastosować.

Napisz teraz scenariusz rozwiązania jakiejś kłopotliwej sytuacji. Przećwicz go, wykonaj, zanotuj efekty i popracuj nad poprawą swojej asertywności.

Źródło: Nieśmiałość Philip G. Zimbardo

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.