Posted on: April 7, 2021 Posted by: adooshka Comments: 0

Dlaczego tak bardzo lubimy żyć według schematów? Podobno takie życie zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony takie życie nieuchronnie prowadzi to rutynizacji naszych działań a co za tym idzie do stagnacji. Zmiana, rozwój, innowacyjność – pojęcia które wiążą się z ryzykiem i działaniem poza schematami. Wzbudzają poczucie niepewności i dezorientacji. Niestety bez tego ludzkość nie miałaby tych wszystkich wygód, którymi może się dzisiaj cieszyć.

Tradycyjny system szkolnictwa narzuca określony schemat i pozostaje ślepy na indywidualizm, kreatywność, inność. Na koniec nauki szkolnej osoba nadal nie wie w czym jest “remarkable” czyli czym może być korzystna dla innych. Wszyscy są przecież tacy sami, z takim samym zasobem wiedzy i umiejętności.

Tylko bycie sobą, podążanie swoją drogą, mówienie własnym głosem pozwala ukształtować osobowość z poczuciem własnej wartości. Tacy ludzie nie są uzależnieni od pochwał i wzmocnień społecznych ze strony innych, gdyż nauczyli się, jak być sami dla siebie swoimi najlepszymi przyjaciółmi i największymi propagatorami. To oni poprzez swoje uczestnictwo, inicjatywy i ułatwienia wprawiają maszynę społeczną w ruch i to oni biorą lwią część wszystkich przyjemności, jakie oferuje społeczeństwo. Takie osoby nie załamują się pod wpływem krytyki, a raczej dziękują za “konstruktywną radę”. Zdają sobie sprawę z tego, w jakim stopniu w swoim życiu realizują scenariusze napisane przez innych ludzi. Nie można mieć dobrze rozwiniętego pojęcia “ja” jeśli realizuje się program zaplanowany dla lub przez kogoś innego. Gdy już uznają istnienie takich obcych scenariuszy, próbują sobie z nimi poradzić. Mają w sobie dość odwagi, by się im przeciwstawić i albo je odrzucić, jeśli działają ograniczająco, albo dopasować je do swoich własnych potrzeb i wartości.

Dany temat można z łatwością wyjaśnić chociażby na przykładzie kulinarii. Schemat – Jak przygotować sernik? Kreatywność – Jaki przygotować sernik?

Nie należę do osób, które uznają jeden “idealny” przepis na sernik. Ogromnie doceniam różnorodność zarówno smaków i jak sposobów myślenia.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.