Posted on: November 19, 2014 Posted by: adooshka Comments: 0

IMG_9191

W dniu wczorajszym miałam okazję uczestniczyć w warsztacie z umiejętności wychowawczych organizowanym w przedszkolu Adooshki. Co jakiś czas bywam na takich spotkaniach bardziej z ciekawości niż potrzeby serca. Tym razem tematem były emocje i w jaki sposób nimi zarządzać. Dużo osób podzieliło się swoimi problemami wynikającymi w procesie wychowawczym. Inni na czele z panią psycholog starali się udzielać rad.

Z całego spotkania wyciągnęłam następujące wnioski:

1

Należy poświęcać więcej czasu dziecku w ciągu dnia. Często niewłaściwe zachowanie dziecka jest tylko próbą zwrócenia na siebie uwagi rodzica. Dziecko już woli być skrzyczane niż ignorowane. Krótkie pytania typu: jak minął dzień, co nowego się nauczyłeś/aś, co fajnego robiłeś/aś, czy dobrze zjadłeś/aś itp. są ważne. Bądźmy na bieżąco z tematami, którymi żyje nasze dziecko.

2

Rozwijanie inteligencji emocjonalnej czyli zdolności do rozpoznawania zarówno swoich uczuć, jak i uczuć innych osób. Inteligencja emocjonalna bardzo pomaga w sytuacjach stresowych, dzięki której w każdej sytuacji potrafimy zachować się zdrowy rozsądek.

3

Nie zamartwiajmy się, że prawdopodobnie nie jesteśmy idealnymi rodzicami. Mamy prawo do popełniania błędów. Tylko po tym jak popełnimy błąd, pamiętajmy, że należy go naprawić i wyciągnąć stosowne wnioski. Można zgłosić się do różnych ośrodków psychologicznych na terenie całej Polski. Wiochą nie jest zgłosić się po pomoc, wiochą jest nieczerpanie radości i spełnienia z rodzicielstwa. Poniżej kilka naszych propozycji:

http://pomocdziecku.um.warszawa.pl/instytucje/index.php?mod=szukaj&szukaj=2&id=4

https://www.facebook.com/events/396916083797805/

https://www.facebook.com/events/881667001873602/?ref_newsfeed_story_type=regular

Po powrocie z warsztatów mocno przytuliłam córkę i zrozumiałam jak wielką radość i szczęście sprawia mi bycie rodzicem tak wspaniałego dziecka. Dla takich chwil warto żyć :).

 

IMG_9190

IMG_9166

IMG_9175

 

IMG_9189

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.