Posted on: August 29, 2018 Posted by: adooshka Comments: 1

stages-of-pregnancy-your-baby-bumpWiele razy słyszę jak kobiety się zastanawiają czy rodzić siłami natury czy przez cesarskie cięcie. Są nawet zagorzałe zwolenniczki jednej i drugiej opcji. Spory dotyczą głównie wpływu obydwu metod na zdrowie kobiety oraz dziecka. Niniejszym postanowiłam wypowiedzieć się w tym temacie jako osoba która przeżyła zarówno poród naturalny jak i cesarskie cięcie.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż ani razu nie usłyszałam od lekarzy zalecenia rodzić inaczej niż siłami natury. Tak się dzieje z jednego prostego powodu. Cesarskie cięcie jest metodą urodzenia dziecka powstałą po to by ratować życie dziecka oraz/bądź matki w przypadku “trudnego porodu” lub w przypadku innego względu medycznego (np. choroba matki/dziecka). Jeżeli wyniki badań kobiety oraz dziecka są w normie, nie ma wskazań aby kobieta rodziła w sposób inny niż siłami natury.

Dlaczego poród fizjologiczny jest ważny i promowany przez największe polskie szpitale położnicze?

Wg mnie z prostego powodu. Ciąża nie jest chorobą i nie musi się kończyć zabiegiem operacyjnym. Jeżeli poród fizjologiczny przebiega bez żadnych komplikacji to zazwyczaj trwa krótko (nawet ok. 30 min.) i kobieta jest w stanie o nim zapomnieć już po 4 dniach. Inaczej jest w przypadku porodów bardziej skomplikowanych. Czynniki, które mogą komplikować poród fizjologiczny to między innymi: nietypowe ułożenie dziecka do porodu (np. twarzyczkowe, poprzeczne, miednicowe), zbyt duża głowa dziecka/wąska miednica kostna matki (głowa może utknąć w kanale rodnym i konieczne będzie użycie kleszczy bądź próżnociągu wraz z nacięciem krocza), łożysko przodujące (często mylone z łożyskiem na przedniej ścianie), ciąża mnoga, niektóre choroby dziecka bądź matki. W takich przypadkach poród przez cesarskie cięcie jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla dziecka jak i dla matki. Rana po poprawnie przeprowadzonym cesarskim cięciu zazwyczaj goi się szybko. Blizna jest praktycznie niewidoczna. Zdjęcie szwu jest bezbolesne. Całkowicie odczuwanie bólu/pieczenia w okolicach cięcia mija po ok. 1 miesiącu. Należy również pamiętać aby po cesarskim cięciu kolejną ciążę zaplanować dopiero po dwóch latach. Wtedy mięśnie brzucha zdążą się całkowicie zregenerować.

Decyzja co do sposobu urodzenia dziecka ostatecznie jest sprawą indywidualną. Najważniejsze aby poród przebiegał bezpiecznie, nie zagrażając ani życiu ani zdrowiu dziecka oraz matki.

1 people reacted on this

  1. Wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, bo boją się porodu naturalnego. Zapomina się obecnie, że standardy okołoporodowe uległy zmianie i kobiety nie są już przywiązane do łóżek podczas porodu siłami natury. Wydaje mi się, że warto spróbować rodzić naturalnie, a jeśli wystąpią komplikacje to zespół medyczny podejmie decyzję o rozwiązaniu ciąży poprzez cesarskie cięcie.

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie 🙂

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.