pieluszka jednorazowa pampers nie ma alternatywy?

babies-with-diapers-e1477692315954Jako rodzic nie mam większych zastrzeżeń do pieluszek jednorazowych marki Pampers active baby oraz premium care oprócz oczywiście ich ceny. Poszukiwania tańszych rozwiązań zrobiły mnie bogatszą o doświadczenie, którym chcę się podzielić.

Wiele razy słyszałam, iż są świetne pieluszki jednorazowe w dobrej cenie, które praktycznie niczym się nie różnią od pieluszek marki Pampers. Zachęcona opiniami osób z najbliżej rodziny, które niezmiennie od dłuższego czasu korzystają z pieluszek marki Dada, postanowiłam je zakupić i ocenić jakość.

Przetestowaliśmy warianty extra care oraz extra soft. O ile różnica wizualna pomiędzy Pampers active baby oraz premium care jest dosyć wyraźna to w przypadku pieluszek Dada extra care oraz extra soft nie ma znacznej różnicy ani wizualnej ani praktycznej.

W przypadku pieluszek marki Dada zdarzyły nam się 3 przykre niespodzianki a mianowicie:

  • przeciekanie pieluszki
  • urwanie się rzepy w trakcie zakładania
  • pieluszka numer DP060806183211 z wadą fabryczną (duża kropla kleju skleiła niewłaściwą część pieluszki)

W pierwszych dwóch kwestiach można mi zarzucić nierzetelną opinię bo np. pieluszka była już pełna stąd przeciekła bądź nie byłam zbyt delikatna w trakcie jej otwierania stąd urwany rzep. Natomiast wada fabryczna była dla mnie tą kroplą, która przelała czarę goryczy. Nie mogę polecać tego produktu.

Ostatnio pomyślałam, że być może dobrą alternatywą dla pieluszek jednorazowych zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym są pieluszki wielorazowe? Przeczytałam kilka artykułów na ten temat i argumenty w nich użyte nie są dla mnie przekonujące. Zwolennicy używania pieluszek wielorazowych w swoich tabelkach podsumowujących zapominają zaznaczyć następujące kwoty i niedogodności:

  • koszt prania pieluszek (proszek, woda, prąd)
  • częstotliwość prania (nadmierne używanie pralki przyspiesza jej zużycie się)
  • koszt dodatkowego środka dezynfekującego (są dosyć drogie)
  • miejsce na przechowywanie sterty o przykrym zapachu
  • czas poświęcony na prasowanie
  • na okrągło zajęta suszarka, która w małych pomieszczeniach może powodować nadmierną wilgoć

Problem ekologiczny powinien zostać rozwiązany poprzez biodegradowalność pieluszek jednorazowych. Obecnie na rynku znalazłam pieluszki o nazwie Bambo Nature w opisie których zaznaczono: w bardzo wysokim stopniu biodegradowalne. Za rozmiar 4 należy zapłacić ok. 90 gr. za sztukę. Pomimo zapewnień producenta że są cienkie i przewiewne mnie się wydały grube i “foliowe”. Być może pieluszki ekologiczne Naty bądź Muumi są lepsze. Jak do tej pory przez moje dzieci nie testowane. Ich cena za rozmiar 4 ok. 1,90 zł. i ok. 1,56 zł za sztukę.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.