Posted on: July 2, 2017 Posted by: adooshka Comments: 0

Plakat_Ekipa_ChrumasaObejrzałyśmy z Adooshką premierowy odcinek serialu pod tytułem Ekipa Chrumasa promującego program “Owoce i warzywa w szkole”. Animacja zdecydowanie spełnia funkcję edukacyjną jednocześnie jest utrzymana w lekkiej, rozrywkowej formule bez zbędnego moralizatorstwa. Głównymi bohaterami serialu są: świnka Chrumas – energiczny fan sportu, powolny maruda królik Uchol oraz wzorowa uczennica koza Meee. Na przykładzie zachowań bohaterów serialu dzieci uczą się jakie są zalety spożywania zalecanych porcji owoców i warzyw a jakie skutki objadania się słodyczami. Morał każdego odcinka jest jeden: Gdy o zdrowie troszczysz się – owoc tak, obżarstwu nie.

Idea programu “Owoce i warzywa w szkole” w mojej ocenie jest bardzo udana i potrzebna natomiast wykonanie pozostawia wiele do życzenia. Dostarczanie do szkół warzyw pakowanych w folię po otwarciu której unosi się niezbyt przyjemna woń z pewnością nie zachęca do ich zjedzenia i pozostawia wiele wątpliwości co do zawartości witamin i wartości odżywczych. Moje pytanie do przedstawicieli Agencji Rynku Rolniczego co do jakości owoców i warzyw dostarczanych do szkół zostało potraktowane jako błahostka i pojedynczy przypadek. Niestety rodzice, którzy interesują się tematem doskonale wiedzą jaka jest opinia najbardziej zainteresowanych czyli dzieci odnośnie tego programu. O ile jabłka i gruszki są zjadane przez dzieci wspólnie w szkole o tyle pakowane rzodkiewki nie nadają się do jedzenia w ogóle i zazwyczaj zalegają gdzieś na dnie plecaków. Na najbliższy rok szkolny jest zaplanowane wdrożenie poprawek do programu. Miejmy nadzieję, że ta kolejna modyfikacja okaże się lepsza i skuteczniejsza od poprzednich.

Wracając do Ekipy Chrumasa cieszymy się z okazji obejrzenia wyjątkowo wartościowego serialu polskiej produkcji. Zabawna animacja o niezaprzeczalnym walorze edukacyjnym. Dokładnie tak jak lubimy :). Pierwszy odcinek Adooshka obejrzała już ponad 10 razy, oczywiście nie zapominając pokazać całej rodzinie i przyjaciołom :). Polecamy i zachęcamy do obejrzenia Ekipa Chrumasa oraz na Youtube. Co czwartku nowy odcinek.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.