szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…

beztytuluKiedy nie wiesz co zrobić – uśmiechnij się. Jackson Browne

Do końca nie zdajemy sobie sprawy jak wiele skomplikowanych problemów można rozwiązać za pomocą zwykłego uśmiechu. Uśmiech powoduje skracanie dystansu w relacjach międzyludzkich tym samym ułatwia nawiązanie współpracy oraz porozumienie w wielu spornych kwestiach.

Piękny uśmiech to przede wszystkich zdrowe zęby. Nawyk dbania o higienę jamy ustnej zaczynamy wyrabiać wraz z pojawieniem się pierwszego mlecznego ząbka. Aby ułatwić i uprzyjemnić dziecku wyrabianie nawyku regularnego mycia ząbków mamy dostęp do wielu różnych narzędzi. W przypadku Adooshki sprawdziły się piosenki oraz bajki o tematyce “dentystycznej”, częsta zmiana szczoteczek oraz past do zębów, użycie klepsydry do ustalenia czasu szczotkowania. Aktualnie korzystamy z szczoteczki tradycyjnej firmy Jordan oraz pasty Elmex Junior.

Warto pamiętać, iż żadna szczoteczka (w tym elektroniczna, soniczna), żadna pasta do zębów, żaden płyn do płukania jamy ustnej oraz żadna nić dentystyczna nie chroni zęby przed próchnicą jeżeli nie przestrzegać odpowiedniej diety. Rodzaj spożywanych posiłków ma wpływ na rozwój bakterii, które przyczyniają się do demineralizacji szkliwa oraz wypłukiwaniu z niego jonów wapnia. Dieta dobra dla zębów powinna zawierać dużo wapnia, tłuszcze oraz witaminy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *