biuro matrymonialne – przeżytek czy nowoczesny sposób na udany związek

okladka_porozumie_epsJakiś czas temu miałam okazję odwiedzić jedno z najbardziej znanych biur matrymonialnych na terenie Warszawy. W tego typu miejscu byłam po raz pierwszy dlatego potraktowałam to jako nowe ciekawe doświadczenie. Moim celem była próba znalezienia sposobu na rozwiązanie problemu dziesiątek/setek moich znajomych jakim jest pozbycie się samotności oraz zbudowanie szczęśliwego związku małżeńskiego. Interesowało mnie jak biura matrymonialne pomagają ludziom rozwiązać ten problem.

Na dzień dzisiejszy osoba poszukująca partnera/partnerki ma z jednej strony bardzo dużo różnych możliwości a z drugiej strony nie potrafi do końca z nich skorzystać. Mam na uwadze oczywiście te najbardziej rozpowszechnione: znajomi rodziny/znajomych, uczelnia, praca, miejsca publiczne, portale randkowe/społecznościowe, imprezy dla singli, szybkie randki, biura matrymonialne/centra zapoznawcze. Z badań naukowych wynika, iż najtrwalsze związki powstają w pracy. To miejsce daje szansę lepszego poznania osoby zanim zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu związku. Warto rozważyć kwestię zmiany miejsca pracy, ponieważ po ewentualnym rozstaniu wspólna praca może okazać się trudnym wyzwaniem.

Najczęściej to nie miejsce tylko nasza niewiedza jak poznać właściwą dla nas osobę stanowi przyczynę niepowodzeń w życiu prywatnym. Subiektywnie dzielimy osoby na lepsze-gorsze i potem nie możemy się zdecydować czy dany człowiek jest wystarczająco dobry. A może poszukać kogoś “lepszego”? Jedna z rad, której udzielam moim znajomym brzmi: Nie szukaj partnera w kategoriach lepszy-gorszy tylko w kategoriach mój-nie mój. “Mój” można zdefiniować jako osobę, której sposób myślenia, mówienia oraz działania jest mi maksymalnie bliski i zrozumiały. Takie kwestie jak zdrowie, wygląd zewnętrzny, majątek, zarobki są również ważne aczkolwiek najbardziej zmienne i niepewne, więc należy je potraktować jako czynniki wtórne.

Czy biuro matrymonialne może być pomocne w znalezieniu właściwego partnera? Tak, pod warunkiem, że zatrudnia profesjonalnych konsultantów, którzy mają dużo empatii, wiedzy oraz intuicji aby pomóc dobrać odpowiedniego partnera. Jednak w praktyce praca konsultantów w biurach matrymonialnych polega na podpisaniu z klientem umowy, pobraniu stosownej opłaty oraz przesłaniu danych kilku przypadkowo dopasowanych partnerów. Lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług tak zwanej swatki. Najlepiej, żeby była to osoba z polecenia.

Podsumowując, każdy jest kowalem swojego losu. To czy znajdziemy miłość samodzielnie czy za pośrednictwem innych osób nie ma większego znaczenia. Ważne, żeby w końcu ją znaleźć. Zmniejszyć stres w trakcie poszukiwań z pewnością pomagają praca oraz książki. Z ostatnio przeczytanych polecam Dale Carnegie Jak przestać się martwić i zacząć żyć. Może nie do końca o miłości i związkach ale bardzo pozytywnie nakręcająca do działania a nie narzekania i rozpaczania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.