christmasgifts

ile wydać na prezenty świąteczne

christmasgiftsJak co roku tradycyjnie zastanawiamy się co sprezentować naszym najbliższym na Gwiazdkę oraz jaką kwotę przeznaczyć na ten cel. Często są wtedy słyszalne głosy, że tu nie o to chodzi. Sprawy materialne powinny być drugorzędne w tym czasie. Ważniejsze są przeżycia duchowe, rodzinna atmosfera itd. Racja jak zwykle jest gdzieś “pośrodku”.

Czym jest prezent. Z naszej definicji prezent to rzecz przekazana drugiej osobie w odwieczne korzystanie w celu sprawienia radości oraz okazania troski. Kwestia finansowa jest w tym przypadku tak naprawdę drugorzędna. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb obdarowywanego.

Jeżeli jest nam ciężko podjąć decyzję jaki prezent będzie odpowiedni to można skorzystać z kilku sposobów:

  • Poprosić napisać list do Mikołaja (sprawdza się doskonale w przypadku dzieci)
  • Poprosić inne osoby o radę (najlepiej z bliskiego otoczenia obdarowywanego)
  • Słuchać dokładnie osobę, której chcemy wręczyć prezent (każdy z nas mówi o tym co chciałby mieć, o czym marzy, czego mu brakuje)
  • Umówić się z pozostałymi osobami na konkretną kwotę, którą mogą przeznaczyć na prezenty dla siebie nawzajem (z doświadczenia wiele osób przekracza ten limit :))
  • Sprawić prezent uniwersalny zgodny z daną okazją (np. na Boże Narodzenie tradycyjnie dajemy w prezencie książki, poradniki, bilety na koncerty, płyty z muzyką/filmami, szaliki, rękawiczki, czapki, koce, swetry itd.)

Prezenty są nieodłączną częścią Bożego Narodzenia, ponieważ trudno wyobrazić to święto bez Mikołaja, który je dostarcza. Ważne by były przemyślane i użyteczne, a niekoniecznie “modne” i “drogie”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *