opieka nad dzieckiem od 0 do lat 18

Screen-Shot-2014-03-04-at-7.17.42-AMOstatnio ze znajomymi poruszyliśmy temat dzieci w kontekście ich “właściwej” ilości oraz kosztów utrzymania. Jeden z kolegów stwierdził, że zamierza utrzymywać dziecko do lat 18 a potem niech radzi sobie samo. Zastanowiła mnie ta opinia, szczególnie dlatego, iż ten kolega już niedługo zostanie po raz trzeci ojcem.

Jeżeli nie stać nas na zagwarantowanie dziecku stosunkowo komfortowego życia oraz ułatwienia mu startu w rozpoczęciu prowadzenia własnego gospodarstwa domowego to po co w takim razie rodzimy te dzieci? Po to by przez 18 lat pobawić się jak zabaweczką. Zapewnić utrzymanie, dach nad głową, a potem powiedzieć, że powinno się wyprowadzić. Tak naprawdę nie wiadomo gdzie, nie wiadomo na jaki koszt. Tym bardziej, iż powszechna nadopiekuńczość rodzicielska do lat 18 wcale nie sprzyja dojrzałości psychicznej i emocjonalnej człowieka.

Z konwersacji dowiedziałam się również, iż są rodzice, którzy zbierają paragony z wydatkami związanymi z opieką nad dzieckiem. Mam nadzieję, że się mylę ale jeżeli robią to w celu ewentualnego żądania alimentów od dziecka w przyszłości to jest to zagranie perfidne w swojej istocie. Od początku zakładamy, że wychowujemy osobę, którą jedynie wymiar sprawiedliwości będzie w stanie zmusić do wsparcia niedołężnych rodziców.

Ilość posiadanych dzieci należy dostosować do naszych możliwości finansowych oraz czasu, który możemy poświęcić na przekazanie im właściwych wartości. Wcale nie trzeba zostać milionerem aby móc zapewnić dziecku godne warunki rozwoju osobistego. Natomiast poniesienie pewnego nakładu finansowego zapewniającemu dziecku odpowiedni start w dorosłość jest jednym z głównych obowiązków rodzica.

 

  2Comments

  1. Karola   •  

    Czy rzeczywiście decydując sie na dziecko należy uwzględniać nasze fundusze? a co kiedy za 20 lat bedziemy bogaci i…..starzy ?

    • adooshka   •     Author

      Bogactwo i bieda są kwestiami wyjątkowo subiektywnymi. Aktualnie minimum socjalne w Polsce wynosi ok. 1000 PLN na osobę miesięcznie. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej kwoty na utrzymanie dziecka to najpierw należałoby się zastanowić nad zwiększeniem zarobków. Chyba, że najważniejszy jest dla nas sam fakt urodzenia dziecka a nie to jak jemu zapewnić życie na odpowiednim poziomie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *