brak pieniędzy czy umiejętności zarządzania nimi

2e7a8f72db1df44fd870090b008faee7--superpower-common-senseJednym z najbardziej popularnych tematów do narzekań w polskim społeczeństwie są pieniądze. A właściwie ich brak bądź niewystarczająca ilość. Praktycznie w każdej firmie w Polsce znajdzie się kilku pracowników ciągle skarżących się na niskie zarobki. W momencie kiedy zasugerowałam pewnej osobie możliwość zmiany pracy/zawodu w celu zwiększenia zarobków usłyszałam ciekawą odpowiedź: Jak chcesz mi pomóc to po prostu daj mi pieniądze.

Często mi się zdarza wspierać osoby które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Natomiast nigdy do tej pory nie zdarzyło mi się wspierać finansowo osób, których jakość życia obiektywnie oceniając jest na dosyć wysokim poziomie. Niestety poziom zadowolenia człowieka ze stopnia zaspokajania jego różnorodnych potrzeb jest względny i zależy w głównej mierze od charakteru, samooceny oraz kultury osobistej. Dopóki dana osoba sama nie zrozumie i nie doceni to co ma, będzie ciągle przebywać w stanach przygnębienia a nawet depresji i zwracać się z prośbą o pomoc do innych bez wyraźnego powodu.

W naszym wyobrażeniu pieniędzy zawsze będzie mało niezależnie od tego czy zarabiamy parę tysięcy czy milion. Nie oznacza to jednak, że musimy nieustannie się zamartwiać. Jeżeli jesteśmy zdrowi, mamy rodzinę, dach nad głową, jedzenie,ubrania itd. to nie powinno być miejsca do narzekań. Jeżeli jednak nie zdarzył nam się żaden wypadek losowy a często jak Aloe Blacc nucimy I need a dollar, a dollar, a dollar that’s what I need należałoby przejrzeć swoje wartości. Czy faktycznie umożliwiają nam prowadzenie normalnego i spełnionego życia. Czy odwrotnie powodują jedynie troski i zmartwienia.

 

  1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *