wyprawka dla warszawskiego malucha

Na stronie Urzędu m. st. Warszawy widnieje informacja, iż od 1 kwietnia 2019 można składać wniosek o wyprawkę dla dziecka urodzonego po 1.04.2019, którego rodzice zamieszkują oraz płacą podatki na terenie Warszawy. Link do wniosku działa poprawnie.

Informacja o tej inicjatywie była nagłaśniana w mediach jesienią 2018 po tym jak radni zatwierdzili stosowną uchwałę. Wtedy też kilkaset rodzin otrzymało wyprawki w celu przetestowania oraz wyrażeniu opinii na temat jej zawartości.

Niniejszym wpisem chciałam przypomnieć o tym programie. Szukając aktualnych wiadomości na ten temat, zorientowałam się, iż niestety program jeszcze nie działa. Rodzice wypełniają i składają wnioski, natomiast wyprawek, zagwarantowanych prawem, nadal nie dostali.

W zarządzeniu wykonawczym nr 556/2019 jest informacja § 8. 5. Termin rozpatrzenia wniosku wynosi miesiąc od daty złożenia kompletnego wniosku wraz z załącznikami w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy lub w siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy. W pierwszych trzech miesiącach realizacji wyprawki, termin może ulec wydłużeniu.

Minęło już ponad 3 miesiące a wnioski są nadal nierozpatrzone.

Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zapisów dotyczących samej wyprawki. Poniżej najistotniejsze punkty:

§ 7. 1. Wyprawka przysługuje w formie rzeczowej. Wartość wyprawki wynosi do 550 zł na jedno dziecko.

2. W skład wyprawki wchodzą następujące elementy:

  1. Body z długim rękawem;
  2. Body z krótkim rękawem;
  3. Skarpetki;
  4. Spodenki;
  5. Koc dwuwarstwowy;
  6. Zestaw 5 chust tetrowych;
  7. Ręcznik po kąpieli;
  8. Chusteczki nawilżane;
  9. Kosz Mojżesza;
  10. Produkty promocyjne i informacyjne.

§ 8. 7. Wniosek o przyznanie wyprawki składa się w terminie miesiąca od narodzin dziecka.

§ 9. 13. Zabrania się zbywania elementów wyprawki na rzecz osób trzecich.

W jaki sposób zostanie rozwiązana sprawa nie wiadomo. Dziwne, żeby kilkumiesięczne już dzieci dostały wyprawkę dla noworodka. Tym bardziej bez możliwości przekazania zawartości osobom trzecim (ciekawe jak będzie to weryfikowane oraz jakie kary są przewidziane). Skoro jednak ten warszawski program jest inspirowany podobnym, dobrze prosperującym od wielu lat w Finlandii to tylko przypomnę, iż tam rodzice mają prawo wyboru baby box bądź jego równowartość pieniężna. W tym przypadku, wypłacenie na rzecz “poszkodowanych” dzieci wartości wyprawki w postaci ekwiwalentu pieniężnego będzie rozsądnym rozstrzygnięciem sprawy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *