Posted on: June 3, 2020 Posted by: adooshka Comments: 1

O tym jak przekazywać słowa krytyki zostało napisane wiele artykułów oraz książek. Nie wiadomo z jakiego powodu, ale nadal sporo osób albo nie potrafi tego zrobić w ogóle albo robi to w sposób niestosowny.

Słowa potrafią ranić. Dlatego zanim zostaną wypowiedziane, powinny być dobrze przemyślane w kierunku tego, jaki chcemy osiągnąć cel.

Krytyka to analiza i ocena dobrych oraz złych stron z punktu widzenia określonego wzorca/wartości. Komentarz krytyczny zawsze należy rozpocząć od rzeczy, które zostały wykonane poprawnie, które nam się podobają. Jeżeli jednak całość jest do poprawy/zmiany (co zdarza się niezwykle rzadko) to i tak słowa uznania za dotychczasowy wysiłek są niezbędne, aby zmotywować osobę do dalszego działania. Powinniśmy dokładnie wyjaśnić co zostało zrobione w sposób niezgodny z oczekiwaniami oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość. Każdą “porażkę” warto traktować jako ważną lekcję oraz cenne doświadczenie.

Właściwa komunikacja jest drogą do sukcesu każdego przedsięwzięcia. Więcej genialnych pomysłów powstaje w środowiskach w których komunikacja jest na bardzo wysokim poziomie. Krytyka destruktywna bardzo ogranicza możliwości dobrej współpracy oraz psuje atmosferę między ludźmi. Krytyka konstruktywna jest swojego rodzaju dyskusją prowadzącą do znalezienia najlepszego rozwiązania.

1 people reacted on this

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.