Posted on: April 22, 2020 Posted by: adooshka Comments: 0

Niezmiernie mnie irytują głosy niektórych rodziców oraz nauczycieli, iż nauczanie zdalne ich przerasta albo/oraz jest szkodliwe dla uczniów. Pewnie, bo już nie tylko trzeba odrobić lekcje za dziecko a dodatkowo wydrukować, zeskanować, przesłać. Tyle obowiązków przybyło, oczywiście mamusiom. A mamusie zamiast tego by wyćwiczyć arcyważną cechę u dziecka czyli samodzielność, wolą zalewać media społecznościowe żalami w poszukiwaniu wsparcia. Moje Drogie, jest Wam ciężko, niestety, na własne życzenie.

Świat od wielu lat zmierza w kierunku digitalizacji, a jak się okazuje, uczniowie nie potrafią przesłać zwykłej wiadomości mailowej. Musiała się rozpocząć pandemia, aby wiele osób zrozumiało, że żyjemy w XXI wieku. I mamy nawet mydło i nawet też komputery. Z przerażeniem czytam komentarze, że nie wszyscy w Polsce mogą sobie pozwolić na komputer, dlatego wiele uczniów nie uczestniczy w zdalnym nauczaniu. Poważnie? Program 500+ działa już od kilku lat. Czy naprawdę przez ten czas ktoś nie potrafił zapewnić dziecku dostępu do komputera i internetu? Myślę, że służby socjalne natychmiast powinny się zainteresować takimi “rodzicami”.

W pełni rozumiem stanowisko, iż urządzenia elektroniczne, internet mogą mieć negatywny wpływ na dziecko. Dlatego niektórzy rodzice, świadomie “chronią” dzieci przed różnego rodzaju zagrożeniami związanymi z siecią poprzez całkowity zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych. Nie wydaje się aby taka postawa była właściwym rozwiązaniem problemu. Najpierw dziecku należy przekazać odpowiednie wartości, by potrafiło rozróżniać co jest dla niego dobre, złe lub neutralne.

Nadejdzie czas, kiedy wykonywanie pracy bez znajomości obsługi urządzeń elektronicznych będzie praktycznie niemożliwe. Nie bardzo rozumiem czym i o czym myślą rodzice, że nie są w stanie tego zrozumieć.

Obecny system nauczania daje unikalną szansę w rozwinięciu umiejętności cyfrowych. Oby jak najwięcej uczniów w Polsce mogło z tego skorzystać.

Podsumowanie

  • Ograniczanie czasu spędzonego przy telewizorze, komputerze, telefonie itd. – TAK
  • Przekazanie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych, internetu – TAK
  • Całkowity zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych – NIE

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.