Posted on: May 11, 2020 Posted by: adooshka Comments: 0

Na cenę każdego rodzaju tkaniny składają się dwa najważniejsze czynniki: dostępność surowca oraz proces produkcji. Im rzadszy i trudniej dostępny na rynku jest surowiec oraz im bardziej czasochłonna i energochłonna jest technologia powstawania materiału, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić.

Aktualnie do najbardziej luksusowych tkanin używanych do szycia odzieży oraz akcesoriów należą:

Vicuña

Vicuña zwana inaczej „fiber of God” (włókno Boga) to najdroższa wełna na świecie. Jest pozyskiwana od zwierząt z rodziny wielbłądowatych, zamieszkujących tereny Chile, Boliwii, Argentyny oraz Peru. Z powodu małej liczebności gatunku, ilość surowca jest bardzo ograniczona a legalne pozyskiwanie oraz sprzedaż odbywa się ściśle według stosownych regulacji prawnych. Vicuña to najbardziej delikatna i miękka w dotyku wełna ze wszystkich materiałów dostępnych na rynku.

Guanaco

Podobnie jak wikunia, guanako zamieszkuje wysoko w Andach. Należy do rodziny wielbłądowatych, a wełna tych zwierząt praktycznie się nie różni od wełny vicuña. Jest mniej popularna ale wysoko ceniona za wygląd oraz właściwości.

Shahtoosh

Wełna shahtoosh powstaje z sierści cziru tybetańskiego, gatunku koziorożca z rodziny wołowatych. Obecnie cziru uznawane za gatunek bliski zagrożenia wyginięciem. Cziru tybetańskie jest endemitem Wyżyny Tybetańskiej.

Qiviut

Qiviut to wełna pochodząca z sierści woła piżmowego (Muskox). Naturalnie gatunek występuje od Alaski po Kanadę i Grenlandię. W celu ochrony gatunku powstały specjalne rezerwaty. Jest to najmniej popularna wełna ale najcieplejszą ze wszystkich, ponieważ woły piżmowe żyją w warunkach, w których temperatura spada aż do -70 stopni.

Cashmere

Kaszmir to miękka tkanina z wełny kóz kaszmirskich. Posiada trzy naturalne kolory: szary, brązowy lub biały. Najdroższą jest odmiana o nazwie baby cashmere. Pochodzi z sierści młodych kóz kaszmirowych. Znanym producentem odzieży z wełny baby cashmere jest włoska firma Loro Piana.

Ceny ubrań powstałe z ww. rodzai wełny mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy euro ale najczęściej służą jako dodatek do tańszego rodzaju wełny, głownie z owiec oraz kóz.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.