Posted on: July 28, 2014 Posted by: adooshka Comments: 0

DSC05417

Budowanie autorytetu u dziecka to nic innego jak zadbanie o nawiązanie poprawnej relacji z dzieckiem opartej na poczuciu bezpieczeństwa, szacunku, zaufania, akceptacji, nieocenianiu, niekretykowaniu i oczywiście z ogromną dawką miłości.

Często słyszę głosy rodziców, którzy narzekają na swoje pociechy, że są bardzo niegrzeczne i jest im ciężko wychowywać takie dzieci. Pary niemające dzieci po takich historiach mogą nigdy nie zdecydowac się na nie, bo przecież po co mieć dodatkowe problemy.  Z moich obserwacji wynika, że najczęściej tego typu kłopoty mają rodzice, którzy od początku stosują zasadę przymusu a nie słuszności. Dziecko musi zrobić to lub zachować się w ten a nie inny sposób nie dla tego, że jest to “godne i sprawiedliwe” tylko dlatego że w przeciwnym przypadku czeka dotkliwa kara. W przypadku dzieci o słabszych charakterach taki styl wychowania może skutkować, natomiast dzieci o silnych charakterach w takich warunkach zaczynają się buntować. Te bunty najczęściej są widoczne w miejscach publicznych kiedy dziecko krzyczy, rzuca się na podłogę a rodzic bezradnie próbóje znaleźć jakiś sposób na uspokojenie pociechy bez stosowania kar grożących trafieniem do więzienia.

Poniżej kilka praktycznych rad od czego zacząć proces budowania właściwej relacji z dzieckiem:

Reagowanie na płacz małego dziecka – sytuacja kiedy rodzice zakładają stopery do uszu bądź zamykają płaczące dziecko w jego własnym pokoju jest niedopuszczalna. Jeżeli wiemy, że płacz dziecka nie wynika z przyczyn obiektywnych (poczucie głodu, kolka dziecięca, gorączka, ząbkowanie) to w przypadku noworodków sprawdzi się przytulanie a w przypadku starszych dzieci o wiele lepszy efekt osiągniemy jeżeli to my sami na chwilę zamkniemy się w swoim pokoju. Większość rodziców tego nie zrobi, ponieważ ich zdaniem to oznacza uległość, natomiast takie zachowanie cechuje osobę bardzo opanowaną i pewną siebie.

Wspólne spędzenie czasu z dzieckiem – bardzo ważne aby poświęcać czas na zabawę z dzieckiem. Jeżeli jesteśmy na placu zabaw to nie po to aby przekazać ostatnie plotki znajomym tylko np. poskakać z dzieckiem na trampolinie, zjechać ze zjedżalni, zbudować ogromny zamek z piasku itd.

Słuchanie potrzeb dziecka – pamiętajmy, że potrzeby nasze a naszego dziecka są różne. Ważne aby je poznać poprzez spokojną rozmowę. Wtedy każdy ewentualny spór można rozwiązać w drodze negocjacji na zasadzie wzajemnych ustępstw. Jeżeli nie możemy zaspokoić jakiejś potrzeby naszego dziecka to dokładnie mu tłumaczymy dlaczego.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad będziemy czerpać o wiele więcej satysfakcji z bycia rodzicem, a nasze dziecko będzie rosło szczęśliwe i z wysokim poczuciem własnej wartości.

DSC05412

DSC05419

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.