Posted on: September 27, 2014 Posted by: adooshka Comments: 0

IMG_9050

Innego człowieka trzeba kochać a gadżety wykorzystywać. Niestety jednym z problemów współczesnego świata jest przestawienie priorytetów. Bardziej cenimy rzeczy materialne niż nawiązywanie poprawnych relacji z innymi ludźmi. Obserwacja rodziców, którzy właśnie takie wartości przekazują dzieciom skłoniła mnie do pewnej refleksji.

Niezmiernie istotnym w wychowaniu dziecka jest rozwój jego inteligencji emocjonalnej. Nie możemy pozwolić na to aby przyszłe pokolenie połowę życia spędziło u psychoanalityków, którzy za ogromne pieniądze będą naprawiać nasze błędy wychowawcze.

Zadbajmy o to aby nasze dziecko więcej czasu spędzało na dworze bawiąc się z innymi dziećmi. W ten sposób będzie mogło nauczyć się radzić sobie ze “swoimi problemami”. Jesteśmy zdecydowanie nadopiekuńczy. Wynika to nie tylko z naszych naturalnych skłonności do zapewnienia naszemu dziecku bezpieczeństwa w każdej sytuacji ale równiez z braku chęci ponoszenia odpowiedzialności karnej w przypadku nieszczęśliwego wypadku, który może się przydarzyć naszemu dziecku.

Pod pojęciem samodzielności należy rozumieć umiejętność podejmowania decyzji, ponoszenia odpowiedzialności za uczynki oraz rozwiązywania problemów. Natomiast dla większości rodziców kryterium samodzielności dziecka to umiejętność samemu ubrać się, zjeść, wykąpać się. Całą resztę załatwią rodzice.

Wspominałam wcześniej, że bardzo często wymyślam dla Adooshki nietypowe zadania/gry. Np. w sklepie proszę ją aby wybrała produkty z których można ugotować obiad i policzyła ile może to kosztować. Świetnie poradziła sobie z wyborem produktów. Z liczeniem było gorzej ale rozwiązała ten problem w ten sposób, że gdyby zabrakło jej pieniędzy zostawiłaby część produktów przy kasie :).

IMG_9056

IMG_9048

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.