20SummerFun

czy nuda jest paliwem kreatywności

20SummerFunDomyślam się, iż nie jestem jedynym rodzicem, który usłyszał od dziecka stwierdzenie: “Nudzi mi się”. Jest to w pewnym sensie niesamowity paradoks. Żyjemy w czasach praktycznie nieograniczonych możliwości. Dostęp do wiedzy, rozwijania pasji oraz wszelkiego rodzaju dóbr materialnych jest właściwie na wyciągnięcie ręki a mimo to rosną pokolenia, które nawet tego minimalnego wysiłku nie chcą podjąć samodzielnie.

Często słyszę opinię, iż dziecku należy dokładnie organizować czas/lekcje dodatkowe aby wyrosło na porządnego człowieka. Z tym że dla rodzica dziecko zawsze pozostaje dzieckiem. Nieważne czy ma 3, 16, 30 czy więcej lat. W którym momencie należy skończyć z traktowaniem dziecka jako jednostkę nie potrafiącą dokonać właściwego wyboru i pozwolić na samodzielną naukę? Czy powodem znudzenia obecnie dorastającego pokolenia nie jest to, iż wszystko dostają “na tacy”?

Jeżeli w szkole dziecku organizuje zajęcia nauczyciel a w domu rodzice to takie dziecko przestaje być inicjatywne, kreatywne, dociekliwe. Uczy się tylko tego co musi, bez większego zaangażowania. W momencie kiedy dostaje szansę spędzić swój wolny czas w ciekawy i pożyteczny sposób to zazwyczaj wybiera taki rodzaj czynności, który nie wymaga większego wkładu umysłowego bądź emocjonalnego.

Postanowiłam, iż następnym razem, po usłyszeniu od Adooshki: “Nudzi mi się” nie zareaguję na to od razu podpowiadając dziesiątki sposobów na walkę z nudą tylko pozwolę aby to ona zgłaszała swoje pomysły. Można je zebrać np. w takim słoiczku i co jakiś czas zmieniać/dodawać nowe.

Boredom-Buster-Jar-Activities1

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *