Posted on: May 17, 2021 Posted by: adooshka Comments: 0

Body positivity – ruch społeczny promujący uwielbienie swojego ciała takim jakim jest. Hasła nawołujące do akceptacji siebie są jak najbardziej słuszne ale niektóre z nich są niezgodne z obecną wiedzą naukową. Nie można nadwagi bądź otyłości nazywać pożądanym i pozytywnym zjawiskiem. Należy pamiętać że każdy “ponadprogramowy” kilogram wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka.

Żyjąc w społeczeństwie jesteśmy przyzwyczajeni, że każdy ocenia i każdy jest oceniany. Poniżej lista opinii oraz faktów w sprawie osób otyłych:

  • Zaniedbują własne zdrowie – świadomie narażają serce, wątrobę, stawy itd. na bardzo intensywną pracę, powodującą ich szybsze zużycie.
  • Mają przewlekłe choroby, które są przyczyną nadwagi bądź czynnikiem uniemożliwiającym powrotu do wagi prawidłowej.
  • Mają słabą siłę woli. Nie są w stanie kontrolować i zarządzać swoim ciałem.
  • Zazwyczaj mają niską samoocenę i aktywność społeczną.
  • Otyłość często jest powiązana z problemami natury emocjonalnej, tzw. “zajadanie stresu”.

Body positivity to przede wszystkim właściwe nastawienie do swojego wzrostu, koloru oczu/włosów/skóry, wad wrodzonych, chorób przewlekłych, blizn itd. Osoby publiczne z nadwagą opowiadające jak dobrze się czują w swojej tuszy, powinni wiedzieć, że ich twierdzenia są nie do końca szczere a wręcz szkodliwe.

Dbanie o siebie, stosowanie się do zaleceń lekarzy/naukowców to jest przepis na zachowanie energii życiowej i dobrego zdrowia na dłuższy czas.

Sprawdzić czy masa ciała jest odpowiednia względem wzrostu (Body Mass Index) można pod linkiem https://bmi-online.pl/

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.