Body positivity – ruch społeczny promujący uwielbienie swojego ciała takim jakim jest. Hasła nawołujące do akceptacji siebie są jak najbardziej słuszne ale niektóre z nich są niezgodne z obecną wiedzą naukową. Nie można nadwagi bądź otyłości nazywać pożądanym i pozytywnym zjawiskiem. Należy pamiętać że każdy “ponadprogramowy” kilogram wpływa negatywnie na zdrowie i samopoczucie człowieka.
Żyjąc w społeczeństwie jesteśmy przyzwyczajeni, że każdy ocenia i każdy jest oceniany. Poniżej lista opinii oraz faktów w sprawie osób otyłych:
- Zaniedbują własne zdrowie – świadomie narażają serce, wątrobę, stawy itd. na bardzo intensywną pracę, powodującą ich szybsze zużycie.
- Mają przewlekłe choroby, które są przyczyną nadwagi bądź czynnikiem uniemożliwiającym powrotu do wagi prawidłowej.
- Mają słabą siłę woli. Nie są w stanie kontrolować i zarządzać swoim ciałem.
- Zazwyczaj mają niską samoocenę i aktywność społeczną.
- Otyłość często jest powiązana z problemami natury emocjonalnej, tzw. “zajadanie stresu”.
Body positivity to przede wszystkim właściwe nastawienie do swojego wzrostu, koloru oczu/włosów/skóry, wad wrodzonych, chorób przewlekłych, blizn itd. Osoby publiczne z nadwagą opowiadające jak dobrze się czują w swojej tuszy, powinni wiedzieć, że ich twierdzenia są nie do końca szczere a wręcz szkodliwe.
Dbanie o siebie, stosowanie się do zaleceń lekarzy/naukowców to jest przepis na zachowanie energii życiowej i dobrego zdrowia na dłuższy czas.
Sprawdzić czy masa ciała jest odpowiednia względem wzrostu (Body Mass Index) można pod linkiem https://bmi-online.pl/