Posted on: November 14, 2017 Posted by: adooshka Comments: 0

sentences-7-728Często zdarza mi się słyszeć zdanie – człowiek jest tym co je. Myślę, że nie będzie błędnym również zdanie – człowiek jest tym co mówi oraz jak mówi. W Polsce jak również w kilku innych krajach język oceny, krytyki i nienawiści jest postrzegany jako język silnych,  samowystarczalnych osobowości, natomiast język empatii i współczucia jako oznaka słabości, braku asertywności.

Zadbany wygląd, poprawna wymowa i dobre maniery – to jest coś co zawsze będzie modne. Wymaga to nieustannej pracy nad sobą. Ciągłego rozwoju własnych kompetencji. Przekonać oponenta do swoich racji siłą argumentów a nie argumentem siły jest prawdziwą sztuką, która rozwija naszą cierpliwość, siłę charakteru oraz umiejętność panowania nad własnymi emocjami.

Na co dzień wiele osób zapomina, iż tryb rozkazujący w mowie to nie tylko rozkaz ale również życzenie oraz prośba. Wręcz rozkazy są niekiedy stosowane nadgorliwie co nieustannie wzbudza moją awersję. Rozkazy to wywyższanie się, nadużywanie swojego statusu, brak szacunku do innej osoby. Nie ułatwiają nawiązania poprawnych relacji międzyludzkich.

Jeśli tryb rozkazujący to w znakomitej większości sytuacji dobrze sformułowane życzenie bądź prośba będą z całą pewnością niezwykle skuteczne.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.