orazio_gentileschi_-_saint_cecilia_with_an_angel

wybór imienia dla dziecka

orazio_gentileschi_-_saint_cecilia_with_an_angel

Wybór imienia należy do decyzji rodziców mającej ogromny wpływ na los dziecka. Ten wybór nie jest łatwy, ponieważ nigdy nie wiemy czy nasze dziecko w przyszłości będzie z niego zadowolone. Nie mam żadnej sprawdzonej metody aby w jakiś sposób zminimalizować ryzyko nietrafności. Na pewno warto przynajmniej przeczytać znaczenie imienia, które nam wydaje się najbardziej odpowiednie. Nie polecam śledzenia trendów modowych, ponieważ pociesznie jest kiedy na placach zabaw ktoś woła np. Oliwia i nagle odwraca się co najmniej 3 osoby w podobnym wieku :).

Kilka dni temu Adooshka dowiedziała się o istnieniu imienia Cecylia i stwierdziła, że jest bardzo śmieszne i chce się tak nazywać. Zareagowałam na to spokojnie i zaczęłam ją tak nazywać. Następnego dnia jednak zmieniła zdanie i wróciła do swojego. Wytłumaczyłam jej przy okazji, że każde imię jest piękne, w przeciwnym przypadku możemy sprawić przykrość jego właścicielowi.

Ta historia wydała mi się zabawna, więc postanowiłam sprawdzić znaczenie imienia Cecylia. Jest to imię, które pochodzi od łacińskiego słowa caecus, które oznacza: ciemny, ślepy, wątpliwy. Na temat wpływu imienia na osobowość człowieka jest wiele hipotez. Nigdy nie będzie jednoznacznego stanowiska w tej kwestii. Tylko fajnie jest przy jakiejś okazji jako ciekawostkę też podać znaczenie swojego pięknego imienia.  Poniżej kilka przykładów:

Andrzej – mężny, odważny

Dariusz – podtrzymujący dobro

Agata – dobra, szlachetna, wspaniała

Anna – miła, łagodna i przyjemna

Jolanta – skromna i delikatna

Milena – miła, najmilsza

Wiesława – ta, która jest sławna lub głosi sławę

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *