Posted on: August 31, 2021 Posted by: adooshka Comments: 1

Kilka dni temu na facebook’u widziałam reklamę warsztatu opartego na książce Louise Hay. Tak się złożyło, że niedawno przeczytałam tą książkę i muszę przyznać, że jest to lektura dość specyficzna. Metoda Louise Hay polega na staniu przed lustrem i powtarzaniu skierowanych do siebie samego określonych afirmacji typu – uczę się coraz bardziej cię lubić; uczę się naprawdę cię kochać; cokolwiek sobie powiem, powiem to z miłością; uwalniam się od poczucia winy; kocham i doceniam siebie; uwalniam się od potrzeby krytykowania siebie; mam do siebie szacunek; jestem gotów wyzbyć się wszystkich lęków; wolność od stresu jest moim boskim prawem; jestem otwarty na przyjęcie wszelkiego dobra; zasługuję na to, co najlepsze; mogę robić to, co chcę itd. W podsumowania autorka przedstawia 12 sposobów, aby kochać siebie samego teraz i na zawsze:

1 Przestań się krytykować

Krytyka nigdy niczego nie zmienia. Nie krytykuj się. Akceptuj siebie dokładnie takim, jakim jesteś. Każdy się zmienia. Kiedy się krytykujesz, twoje zmiany stają się negatywne. Kiedy się doceniasz, zmiany te będą pozytywne.

2 Przebacz sobie

Pozwól przeszłości odejść. Wszystko, co robiłeś, robiłeś w danej chwili najlepiej jak umiałeś, ze zrozumienie, świadomością i wiedzą, jaką wówczas posiadałeś. Teraz się rozwijasz i zmieniasz. Będziesz inaczej przeżywał życie.

3 Nie strasz sam siebie

Przestań terroryzować się własnymi myślami. To wyniszczające. Znajdź w swoim umyśle taki obraz, który zapewni ci przyjemność i natychmiast sprawi, że straszne myśli zostaną zastąpione przyjemnymi.

4 Bądź delikatny, miły i cierpliwy

Bądź dla siebie delikatny. Bądź dla siebie miły. Bądź cierpliwy, gdy uczysz się nowych sposobów myślenia. Traktuj się tak, jakbyś traktował kogoś, kogo bardzo kochasz.

5 Bądź dobry dla swego umysłu

Nienawiść do siebie to nienawiść do własnych myśli. Nie nienawidź siebie za to, że posiadasz myśli. Delikatnie zmień swój sposób myślenia na taki, który prowadzi do afirmacji życia.

6 Chwal siebie

Krytyka osłabia twojego ducha. Pochwały go odbudowują. Chwal siebie tak często, jak tylko się da. Powtarzaj jak świetnie sobie ze wszystkim radzisz – bez względu na to, czy są to rzeczy ważne, czy błahe.

7 Zapewnij sobie wsparcie

Znajdź sposób by się wspierać. Sięgnij po pomoc przyjaciół i pozwól im sobie pomóc. Bycie silnym to proszenie o pomoc, gdy tego potrzebujesz.

8 Podchodź z miłością do negatywnych myśli

Wiedz, że stworzyłeś je by zaspokoić jakąś potrzebę. Teraz odnalazłeś nowe, pozytywne sposoby, by te potrzeby zaspokoić. Z miłością uwolnij się od starych, negatywnych wzorców.

9 Dbaj o swoje ciało

Ucz się właściwego odżywiania. Jakiego paliwa potrzebuje twoje ciało, by zapewnić mu optimum energii i witalności? Ucz się ćwiczeń fizycznych. Jakie ćwiczenia lubisz? Kochaj i czcij świątynię, którą zamieszkujesz.

10 Baw się!

Przypomnij sobie rzeczy, które sprawiały ci frajdę w dzieciństwie i wciel je teraz w życie. Znajdź sposób, by bawiło cię wszystko co robisz. Pozwalaj sobie wyrażać swoją radość. Uśmiechaj się. Śmiej się. Raduj się, a Wszechświat będzie radował się wraz z tobą.

11 Kochaj siebie… Zrób to teraz

Nie czekaj z tym, aż poczujesz się lepiej, schudniesz albo znajdziesz nową pracę czy zaangażujesz się w nowy związek. Zacznij kochać siebie już teraz – kochaj siebie najlepiej jak potrafisz.

12 Kontynuuj pracę z lustrem

Często patrz sobie w oczy. Okazuj sobie miłość. Wybaczaj sobie, patrząc w swoje odbicie w lustrze. Przemawiaj do swoich rodziców, patrząc w lustro. Im także przebacz. Przynajmniej raz dziennie mów sobie: Kocham cię, naprawdę cię kocham!

Pomimo obiecującego tytułu ta książka niestety nie odmienia życia z kilku powodów. Po pierwsze jest zbyt ogólna, pełna niewiele znaczących frazesów. Po drugie adresowana do osób zdecydowanie wymagających pomocy psychologa bądź psychoterapeuty. Po trzecie jest kompletnie oderwana od rzeczywistości.

1 people reacted on this

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.