Posted on: November 18, 2012 Posted by: adooshka Comments: 2

Jeżeli kwestie wychowawcze wywołują u Was zawroty głowy jak powyższe zdjęcie to następne kilka zdań mogą być przydatne.

Co jakiś czas mam okazję uczestniczyć w warsztatach umiejętności wychowawczych dla rodziców. Generalnie sceptycznie podchodzę do tego typu tematów, ponieważ w moim słowniku nie ma definicji dobry rodzic czy dobre wychowanie. Są to pojęcia względne i tym samym niejednoznaczne. 
Najczęściej podobne spotkania są bardzo podobne. Rodzice opowiadają o sobie, swoich Dzieciach i problemach które powstają w procesie wychowawczym. Warsztaty się kończą tak naprawdę niczym, ponieważ ekspert ma niewiele czasu aby przedstawić sposoby na rozwiązanie bolączek rodziców.
Pod tym względem bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły warsztaty prowadzone przez Uniwersytet dla Rodziców. Główną zaletą tych warsztatów jest to, że w dość prosty sposób przedstawia się dlaczego powstają niepożądane/trudne zachowania u Dzieci i jak możemy sobie z tym radzić.
MODEL A>B>C
A – sytuacja poprzedzająca zachowanie (kontekst wpływający na zachowanie Dziecka: miejsce, czas, osoby obecne, wydanie polecenia)
B – zachowanie Dziecka (samo zachowanie Dziecka, czyli co dokładnie robi/czego nie robi)
C – reakcja otoczenia modyfikująca zachowanie Dziecka (przyczyniająca się do tego czy Dziecko będzie powtarzało dane zachowanie)

Wpływ na zachowanie Dziecka, a tym samym skuteczność rodzicielską, można odzyskać na kilka sposobów. Podstawowe znaczenie ma wprowadzenie zmian w zachowaniu dorosłego w elementach A i C w przedstawionym powyżej modelu A>B>C.

To be continued…

2 People reacted on this

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.